MARSite on-line | Star Wars Knights of the Old Republic
  -[ MARSite on-line ]-  

[Oficjalna strona gry Star Wars Knights of the Old Republic II: The Sith Lords] 
  KotOR - muzyka / Jeremy Soule
 
 

Ważnym elementem w świecie Gwiezdnych Wojen jest muzyka. Kiedy w 1977 roku po raz pierwszy zabrzmiał "Temat Główny Gwiezdnych Wojen" John'a Williamsa, nikt nie przypuszczał, że stanie się jednym najbardziej rozpoznawanych. Nie ma gry w świecie Gwiezdnych Wojen, która by się nim nie zaczynała (pomijając krótkie wstawki przy logach firm produkujących grę). Zatem gra Star Wars Knights of the Old Republic zacznie się tak samo: "A long time ago in a galaxy far, far away....", wspomniany już temat muzyczny i odjeżdżające żółte napisy. Ale tym i tym razem każdy fan powinien być podekscytowany. Zaczyna się bowiem kolejna przygoda, która ma być cały czas obrazowana muzyką. Jeśli ktoś się zapyta dlaczego w przypadku kolejnej gry w świecie Gwiezdnych Wojen poświęcam tyle miejsca muzyce, to już odpowiadam. Bo w tym wypadku z uwagi, że akcja toczy się 4000 lat przez wydarzeniami znanymi z "Nowej Nadziei", epoki się różnią. Inna sytuacja polityczna, nowe nieznane planety i rasy, inni bohaterowie. Więc użycie znanych już tematów muzycznych byłoby nie na miejscu. Do tej pory akcja gier działa się pomiędzy lub w trakcie wydarzeń z filmów, więc takowe tematy istnieją.
Założeniem LucasArts było, aby podczas grania w Star Wars Knights of the Old Republic, gracz "doświadczał takich uczuć jak dobro i zło, epiczną walkę i przygodę, żeby mógł się wczuć w akcję i podjął się podróży do światów, o których można tylko śnić."
Tutaj w pewnym sensie trzeba było wszystko zacząć od nowa. Postanowiono powierzyć to zadanie komuś z zewnątrz. Padło na cenionego ostatnio kompozytora Jeremy'ego Soule'a. LucasArts swój wybór tłumaczy mniej więcej tak:
"Naszym pierwszym zadaniem było wybranie takiego kompozytora, który wiedziałaby jak skomponować ekscytująca muzykę do gry wideo, ale mółby również epicką muzykę, która godna by była wielu filmów i, och tak, potrzebna w świecie Gwiezdnych Wojen. Podjęliśmy decyzję aby razem z Jremy'm Soulem pojechać w marcu 2002 na targi gier wideo E3 jako zespół, który miał je zdominować. Jeremy aż się palił aby zacząć pracę, a my chcieliśmy dostać trochę jego oryginalnej muzyki do gry na ten pokaz. Zapadła decyzja, aby Jeremy skomponował muzykę do dwóch filmików, które miały być użyte w demie, a on rozpoczął pracę natychmiast. Były to dwa pierwsze utwory muzyczne jakie stworzył, a rezultat był taki, jaki mieliśmy nadzieję otrzymać: epickiej muzyki, godnej filmu Gwiezdne Wojny.
Następnych kilka miesięcy spędzona na zaznajomieniu się z grą i zrozumieniu o czym będzie jej historia: kto będzie bohaterem, a kto łajdakiem. Pierwsze kawałki muzyki zostały dostarczone w październiku 2002. Pierwsze składy dotyczyły głównych tematów dla postaci i organizacji. Chcieliśmy złożyć kilka ważnych tematów dla graczy bardzo wcześnie, aby móc je przeplatać w innych tematach muzycznych i przerywnikach filmowych.
Po dwóch kolejnych miesiącach, zostały dostarczone tematy dla każdego obszaru i muzyka towarzysząca walkom, które zostały dołączone do gry. I tak, pod koniec lata 2002 byliśmy wstanie zobaczyć jak komponuje się strona wizualna i muzyczna gry, i już wiedzieliśmy, że stworzyliśmy coś specjalnego.
Gdy już wszystko sobie powiedzieliśmy i skończyliśmy, Jeremy stworzył 50 różnych utworów muzycznych do gry oraz 54 dodatkowe do przerywników filmowych, w sumie 90 minut nowej muzyki. Po prostu najdłuższą ścieżkę dźwiękową jaka kiedykolwiek stworzono do gry w świecie Gwiezdnych Wojen, a wyniki są fantastyczne.
"

la tych co jeszcze nie nabyli gry, mogą ściągnąć sobie cztery dostępne tematy muzyczne ze strony producenta, LucasArts Entertainment Company tutaj. Dostępna jest też cała ścieżka dźwiękowa z gry na stronie http://soundtracks.mixnmojo.com/.

Na koniec kilka informacji o kompozytorze:


Jeremy Soule
Jeremy Soule jest cenionym kompozytorem i muzykiem, który zalicza się do czołowych kompozytorów muzyki rozrywkowej. Jest liderem jako producent muzyki w przemyśle interaktywnej rozrywki. Jako artysta rozrywkowy jest znany z tego, że dostarcza wysokiej jakości muzykę filmową w przemyśle gier. Do osiągnięć można zaliczyć dziesięć ważnych opracowań oraz to, że aż dla sześciu najlepszych sprzedawców w branży, skomponował muzykę aż pięć do największych światowych wydawnictw.

Zdobyta nagroda Jeremy'ego, orkiestralna ścieżka dźwiękowa wniosła pewien standard do muzyki interaktywnej rozrywki do poziomu ograniczającego się kiedyś tylko do przemysłu filmowego. Jego dynamiczne opracowania ujawniły naturalna zdolność do tworzenia potężnej i ujmującej muzyki, która używa zarówno wspaniałe znane od dawna instrumenty muzyczne jak i również nieograniczone zasoby bazy dźwięków (sampli) syntezatorów, które z wielkim sukcesem naśladują dźwięk i odczucia słuchania stu osobowej orkiestry. Kreatywność Soula, specjalistyczna wiedza technologiczna i przełomowość w kompozycjach, sprawia, że jest czołowym kompozytorem na liście przemysłu oprogramowania rozrywkowego. Jest niekwestionowanym profesjonalistą tworzącym wybitną muzykę.

Najbardziej cenioną ostatnio jego ścieżką, jest ta, którą skomponował do gry The Elder Scrolls 3: Morrowind, uważana za "Ścieżkę dźwiękową do gry roku". Jeremy Soule stworzył muzykę do gry Harry Potter i Komnata Tajemnic, wyprodukowanej przez EA, która wygrała jako najlepsza gra przygodowa w IGN 2002. W lutym cztery tytułowe ścieżki dźwiękowe skomponowane przez Soule'go dostały się do finału Interactive Achievment Awards 2002, akademi interaktywnych artystów i naukowców. Te tytuły dostały osiem nominacji w kilku kategoriach, wliczając kategorie: "Gra roku na PC", "RPG roku na PC", "Rodzinna gra roku na PC", "Innowacyjna gra na PC", "Wybitne osiągnięcie w dziedzinie oryginalnej kompozycji muzycznej", "Wybitne osiągnięcie w dziedzinie projekt gry".
[Powrót na poprzednią stronę]  [Powrót na górę strony]


 
[poprzedni screen][następny screen]


Copyright © 2001-2019 MARSite on-line | Cookie i Zasady ochrony prywatności.
Layout made by Kirtan Loor